Вашите прашања

Помогнете ни да филтрираме спам пораки - напишете ги следниве броеви со цифри:
пет три девет еден

398 Прашања


Мила25.09.23   12:59:12
Здраво, дали може да се почне оспособување на 17 год. и 6 месеци ама со пасош, не со лична карта..? Ви благодарам однапред.
26.09.23   08:33:07
Не Мила за жал, тоа е против законот. Кандидатот дури и да успее да се запише во некола авто школа може да биде поништена возачката ако откријат
Одговор


Buliysyaha24.09.23   10:37:43
Dali mozam da vozam so zabrana na motorno vozila vo drugi drzavi
Одговор


Olivera22.09.23   14:10:02
Vozackata dozvola mi istekuva na 15.12.2023 god. Sto dokumenti treba da spremam i kade treba da zakazam . Ziveam vo G. Petrov. Osvem baranja za prodolzuvanje na rokot treba li dr .dokumenti imam 68 godini.
23.09.23   11:55:52
Треба да се јавите во МВР и тие ќе ви закажат датум за сликање и најдобро ќе знаат кои документи треба да ги спремите
Одговор


ivona20.09.23   20:45:34
Zdravo, dali smeam da izvadam lekarsko dokolku nemam licna karta no so pasos?
21.09.23   08:19:40
Здраво Ивона, смееш со било кој документ што има слика
Одговор


Марсеља17.09.23   13:18:06
Часови за возејне
Одговор


gorazd16.09.23   13:17:47
kolku godini ti trebaat za 125cc motor
Одговор


gorazd16.09.23   13:17:46
kolku godini ti trebaat za 125cc motor
Одговор


gorazd16.09.23   13:17:47
kolku godini ti trebaat za 125cc motor
Одговор


11.09.23   13:27:17
здраво , прв пат почнав со моите часови за возење на 22.11.2022 положив тестови и сега уплатив за полигон , дали ако не успееам да положам до 22.11.2023 ќе треба се од почеток да полагам? благодарам однапред
14.09.23   11:00:02
Здраво, ограничувањето од една година почнува од датумот на положување на тестови, значи треба да се положи град во рок од ена година од кога се положени тестовите, а не од кога се земани часовите. Часовите имаат неограничена важност.
Одговор


Hristina11.09.23   17:00:37
Здраво, сакам да ве прашам колку време важат тестовите за возачка дозвола?
Одговор


Благоја 09.09.23   21:18:03
Здраво, доколку имам забрана за Б категорија од 3 или 6 месеци, дали во тој период можам да управувам со мопед од 50 кубика, или треба да полагам за М(инаку имам BFGM категории во возачката)???
10.09.23   07:58:26
Здраво, може се додека н ви ја пишат забраната
Одговор


Драган01.09.23   00:29:33
Здраво, доколку имам забрана за Б категорија од 6 месеци, дали може да полагам за А категорија. Забраната сеуште не е започната само е донесена пресуда,планирам да ја започнам другата година.
01.09.23   08:06:57
Здраво Драган, се додека забраната не е внесена можеш да полагаш. За А категорија треба важечка дозвола од Б категорија, така да можеш да полагаш се додека не е впишана забраната.
Одговор


Goran01.09.23   15:03:28
Zdravo , sto dozvola mi treba za da vozam 450cc atv i kolku godini treba da imam
Одговор


28.08.23   18:40:14
Одговор


Andrej26.08.23   06:24:26
Sakam da znam ako padnesh na testovi posle vtoriot pat koga mojsh da go polakash za kolku dena mislam
29.08.23   18:53:38
Здраво Андреј, треба да поминат 7 дена до повторното полагање
Одговор


Stefani21.08.23   12:15:25
Дали може да полагам за возачка дозвола во Струмица а личната карта ми се воде во Радовиш?
22.08.23   08:26:49
Здраво Стефани, доколку нема или не работи испитниот центар во Радовиш, инаку се полага според место на живеење од личната карта
Одговор


ЗОРАН20.08.23   18:58:31
Сакам да извадам лекарско уверение во Скопје, а сум жител на Кавадарци и возачката ми е издадена во Кавадарци, ми треба за продолжување на возачка со Д категорија дали ќе го прифатат тоа лекарско оти не е издадено од здравствен дом во Кавадарци. Фала
21.08.23   08:27:49
Здраво Зоран, вообичаено во другите градови не ги прифаќаат лекарските уверенија извадени во Скопје. Сепак би било најдобро да прашате во тамошното МВР
Одговор


20.08.23   16:18:02
Одговор


Александра 19.08.23   07:16:20
На колку рати е преку синдикат и кој е другиот начин за плаќање на рати
19.08.23   12:29:15
Здраво Александра, ратите се договорени со фирмата во која работите. На тој начин ви задржуваат од платата секој месец до истекот на ратите. Инаку, може да се договорине за бројот на рати директно во авто школа доколку првиот начин не ви одговара. Побарајте не телефонски за поконкретни информации
Одговор


Stevco18.08.23   22:26:53
Ako ti istekuva vozacka dozvola na 23/10 a ne si vo MK a si vo MK na 15/11 , Dali treba ke moze ili ?
Одговор


Luka17.08.23   22:45:09
Dali moze da se polaga za motor na 16 godini za vespa
19.08.23   12:30:05
Здраво Лука, може со 16 години да се полага за М категорија (мопед)
Одговор


Sait14.08.23   16:52:14
İmam turski vozačka dozvola sakam da smenan so makedonska dozvola koi dokumenti treba da vnesam od turcija
19.08.23   12:30:29
најдобро во МВР да видите
Одговор


Вики13.08.23   22:13:05
Не сум задоволна од инструкторот,часовите не се зенени како можат да се префрлам ви друга авти школа?5391
14.08.23   08:37:57
Здраво Вики, треба од сегашната авто школа да го земеш лекарското, потврда за ислушана теоретска и потврда за онолку часови колку имаш извозено. Потоа во другата авто школа ќе ги извозиш останатите часови до 36 за да можеш да полагаш.
Одговор


11.08.23   00:19:41
на 13 години кој скутер смеам да го возам
11.08.23   11:56:32
Здраво, со 16 години најмалку
Одговор


Luka09.08.23   04:56:08
Dali moze da se voze kola na hrvatski dokumenti ama da imam mk pasos
09.08.23   08:18:28
Здраво Лука, ќе мора да проверите во МВР
Одговор


Lile25.07.23   21:03:50
Treba da odam za amerika vo oktvri Dali ke imam problem so pasosot Za vrakanje bidejki se vrakam vo april a terminot za promena na dokumenti vo Severna Makedonija vazi do fevruari.
Jordan06.08.23   01:29:50
Ke moras mislam vo ambasada makedonska da vadis nov , javi se vo makedonskata ambasada vo amerika
Одговор


Mihajlo22.07.23   01:26:59
Zdravo, kolkavi se kaznite za prekrsuvanje na nekoi od pravilata za vozac pocetnik?
Petar06.08.23   01:30:51
zavisi za so drugar , mene pred 5 godini koa bev pocetnik vozac me fatija deka vozam vo 2 saat sabajle i 200 evra kazna ( ama mozes i so 50 evra mito da pomines )
Одговор


Mihajlo22.07.23   01:27:01
Zdravo, kolkavi se kaznite za prekrsuvanje na nekoi od pravilata za vozac pocetnik?
Одговор


Vane20.07.23   06:58:45
Rodnina moj ja izgubi vozackata dozvolat I licna karta vo srbija. Dali moze da pomine granica I da se vrati vo makedonija I koja e postapkata?
20.07.23   08:51:29
Претпоставувам дека може со пасош да помине граница
Mihael06.08.23   01:31:48
Ako imas pasos da moze da si pomine ama ako nema , neka ide u makedonskata ambasada i tamu ke go sredat
Одговор


Metodija17.07.23   03:50:22
Dali smeam da upravuvam so moped posle 11h pred da istecat dve godini od vozackata?
Одговор


beti13.07.23   15:29:05
dali mozi da se polozi za motor na 14 godini? Dokolku mozi za kolku kubici?
13.07.23   17:19:25
не, најмалку 16 години за мопед (М категорија)
Одговор


Simon07.07.23   20:23:42
Zdravo, me interesira dali e mozhno prepishuvanje na testovite za vozachka
Zafir06.08.23   01:32:30
Mozes ama da pustis prvo 50 evra i da ti dadat telefon
Одговор


Марија07.07.23   11:11:58
Здраво, дали може да се смени автошколата затоа што не сум задоволна, иако часовите за возенје ги завршив таму?
07.07.23   12:35:14
Здраво Марија, може да се смени авто школата. Да се слушнема на телефон за поконкретни информации
Одговор


Jane06.07.23   21:47:17
Dali moze da polagam za vozacka dozvola so navrseni 66 godini?
07.07.23   08:23:32
Можете, единствен предуслов е да извадите лекарско уверение
Одговор


ivana01.07.23   00:34:02
Kolku prasanja ima na testot za polaganje vozacka?
01.07.23   21:38:04
Здраво Ивана, 31 прашање за Б категорија. Погледни ја опцијата Демо верзија, која е симулација на тестот
Одговор


Martin01.07.23   13:16:02
Pocetnik vozac dali e mozno da premine granica?
01.07.23   21:39:06
да, нема ограничување за возење надвор од државата
Одговор


Boni27.06.23   21:44:25
Ima li sanci da upravuvam stranski avtomobil vo mkd,moze li so polomosno od notar ili..? (jas sum mkd drzavljanin)
Одговор


Elena23.06.23   00:40:43
Zdravo poloziv za B kategorija na 16ti, utre imam zakazano slikanje mozam li da zemam nekakva potvrda da vozam do zemanje na vozachka?
23.06.23   11:14:46
Здраво Елена, потврда за попожен испит постои меѓутоа не е законски возање со истата. Затоа ти препорачувам да ја почекаш дозволата.
Одговор


16.06.23   17:14:51
Одговор


Марк16.06.23   23:52:54
Здраво,би сакал да прашам шо добива кат .Ц ,Ц1 период од две години има ли исто ограничуваңа шо А,А1 и Б за да возе после 23:00 ?
Одговор


Ekrem14.06.23   22:14:03
Posle 61 godini na kolku godini se prodolzuva vozacka od B kategorija i dali treba lekarskoo]
15.06.23   08:17:01
Доколку немате ограничувања на 10 години без лекарско
Одговор


Martin07.06.23   19:29:51
Kolku vreme se cheka za izrabotka na novi registarski tablici
08.06.23   08:54:09
Здраво Мартин, за тоа најдобро да прашате на Технички преглед за регистрација на возила
Одговор


srecko05.06.23   19:30:32
kolku cini lekarsko uverenie za c kategorija. Poz.
06.06.23   09:00:36
Здраво, околу 1500 денари, цената варира од амбулантата каде се вади
Одговор


Кристијан04.06.23   00:25:41
Здраво, слушнав румори приказни дека имало измена или ќе има измена во регулативата за управување на моторцикли на пат, е сега тоа што слушнав е дека со Б категорија имаш право од јуни или од јули да управуваш со 125 кубика мотор, дали е тоа вистина ?
06.06.23   09:00:50
Немаме такви информации
Одговор


Кети01.06.23   14:47:13
Колку време имат важност положени тестови, а колку време полигон?
02.06.23   09:37:10
Здраво Кети, тестовите важат1 година, односно треба да положите град во рок од една година од положување на тестовите. Во спротивно истите и полигонот ќе мора да се преполага.
Одговор


Ивана23.05.23   19:51:48
имам положено тестови и полигон за Б категорија, додека да положам и градска дали може да се вози скутер до 50 кубика (со некоја потврда. Благодарам.
25.05.23   11:49:57
Здраво Ивана, не може бидејќи немаш возачка дозвола. Можеш да се запишеш за М категорија, амаќе треба повторно тестови
Одговор


Zoran18.05.23   15:55:46
Здраво можете ли да ми кажете за информациски код број 220 за Б и Ц категорија што значи тој код...забрана за нешто или ? Ви благодарам
Одговор


Соња13.05.23   11:11:00
Здраво. Имам положено и дадени документи за издавање на возачка. Дали може да возам дури не излезе возачката? Благодарам
Одговор


Vlado11.05.23   19:57:07
imam polozeno b i c kategorija dali mozam da vozam kola so prikolka i do kolku kg
12.05.23   10:17:20
Здраво Владо, без Е категорија можете да влечете приколка која не надминува 750 кг
Одговор


Petrit selimi05.05.23   14:56:35
Imam zemeno vozackata preku 6 meseci do kolku KW imam pravo da vozam
05.05.23   16:09:00
77киловати првите две години
Одговор


Aleksandar02.05.23   20:23:55
Dali moze da se polozi A kategorija na 21 godina ako imam polozeno A2 kategorija.
03.05.23   16:53:05
услов е да имаш 24 години:(
Одговор


Aleksandar01.05.23   15:55:55
Na kolku godini moze da se polozi A kategorija.
02.05.23   08:50:00
Здраво Александар, на 24 години
Одговор


andrej28.04.23   17:35:40
zdr sakam da prasam za am kategoria,otkako ke gi polozam testovite sto treba da napravam ponatamu ?
Одговор


Ana 26.04.23   10:33:16
Zdravo kolku pari cini polqanje na testovi, poligon i gradska i dali ako polqgas po vtor pat cenite se povisoki?
26.04.23   10:37:54
Здраво Ана, за прв пат 3000 тестови, по 2100 полигон и град. Цените се зголемуваат со секое наредно полагање
Одговор


Jana25.04.23   16:50:36
Zdravo, koj datum na vozachkata dozvola go gledame za datum na izdavanje odnosno za zavrsuvanje na dvete godini kako vozach pochetnik - datumot od prednata strana ili datumot od zadnata strana na vozachkata kade shto se kategoriite?
26.04.23   10:39:45
Здраво Јана, мислам дека за првата возачка не треба да се разликуваат тие датуми. Како и да е датумот каде пишува кога е издадена возачката
Одговор


Ana19.04.23   13:04:32
Здраво имам положено прашања и полигон кои ми имале важност до 26.02.2023 а лекарското уверение ми е до важност 25.05.2023. Дали морам да полагам од ново прашања и полигон, или може само да уплатам?
21.04.23   13:28:00
Здраво Ана, тестовите важат една година, според тебе ти истекле на 26.02.2023, така да треба да полагаш повторно и тестови и полигон. Со сегашното лекарско ќе можеш да полагаш до 25.05, ако не положиш до тогаш, ќе мора да извадиш ново
Одговор


Andrej15.04.23   17:51:20
So koja vozrast moze da pocen so polaganje B Kategroija i koga moze da se dobie vozackata.
16.04.23   18:15:33
Здраво Андреј, можеш да почнеш да се обучаваш со 17 ипол години, а да почнеш со полагање кога ќе наполниш18 години
Одговор


Lara12.04.23   07:29:25
Zdravo, ne gi poloziv testovite, dali ima rok od edna godina i dali se ke mi propadne? Pozdrav
12.04.23   09:05:52
Здраво Лара, нема да ти пропадне ништо, освен лекарското кое важи 18 месеци, потврдата за часови и првата помош имаат неограничена важност.
Одговор


Kristina9111.04.23   12:35:52
Koja e maximalna starosna granicata za prodolzuvanje na vozacka dozvola za B kategorija vo MkD
11.04.23   15:17:08
Здраво Кристина, се додека возачот има лекарско уверение може да ја продожи возачката дозвола
Одговор


Hristijan08.04.23   02:36:54
Dali vo makedonija moze da se polaga so 14 godini za moped
08.04.23   11:52:47
Здраво Христијан, со 16 години
Одговор


Илија04.04.23   10:01:26
Дали мопед со три тркала над 50 кубици може да се вози со Б категорија?
Одговор


Darko03.04.23   10:10:09
Dali moze atv nezavisno od kubikaza i kilovati da se vozi so b kategoroja?
Одговор


Daisy30.03.23   23:33:18
Kolku vreme ima vaznost lekarsko uverenie?
31.03.23   09:19:34
18 месеци
31.03.23   12:48:03
Blagodaram
Одговор


Давор27.03.23   12:44:50
Здраво! Дали може да се направи промена на автошкола, а веќе имаме положено тестови или треба да се полага и плаќа се на ново?
28.03.23   21:15:16
Здраво Давор, може да се направи промена на авто школа. За подетални информации јави се на дадените телефонски броеви
Одговор


сара23.03.23   11:04:46
Дали има некој попуст, доколку се земат одеднаш повеќе дополнителни часови?
24.03.23   11:13:09
Здраво Сара, за подетални информации околу ова прашање да се слушнеме телефонски
Одговор


Сашо19.03.23   17:23:04
Дали за скутер/мотоцикли од 50 кубни сантиметри е потребна возачка дозвола?
20.03.23   09:43:42
Здраво Сашо, за мопед е потребно да имате М категорија или Б со која може да возите и мопед покрај патнички автомобил
Одговор


Pavle16.03.23   17:45:03
Imam polnin68 godini,koja e starosna granica za prodolzuvanje vozacka za CE kategorija?Blagodaramm
17.03.23   14:50:49
Добар ден, нема горна старосна граница. Може да ја продожите возачката се додека можете да извадите лекарско уверение
Одговор


Марија12.03.23   23:45:46
здраво , дали мора лично да пријавам полагање за тестови или може некој друг во мое име? Ви благодарам однапред
13.03.23   08:43:35
Здраво Марија, ќе мора да прашаш во Испитниот центар, иако според досегашните искуства мора кандидатот лично
Одговор


Марија12.03.23   23:45:47
здраво , дали мора лично да пријавам полагање за тестови или може некој друг во мое име? Ви благодарам однапред
Одговор


Марија12.03.23   23:45:48
здраво , дали мора лично да пријавам полагање за тестови или може некој друг во мое име? Ви благодарам однапред
Одговор


ljubomir05.03.23   11:45:55
imam80 god i 3 meseci mi istekuva vaznosta na vozackata dozvola vo juni moze li da ja prodolzam so lekarsko uverenie
Одговор


Goran04.03.23   21:23:01
So potvrda za skuter do 50cc,dali koga se polaga za b kategorija,treba povtorno testovi ili ne..
06.03.23   08:25:14
да, има повеќе прашања за Б категорија, затоа пак се полагаат тестови
Одговор


Енис03.03.23   11:22:39
Здраво имам положено теоретски, полигон и паднато градска пред 1 година и некој месец, дали ќе треба све од поново да полагам?
03.03.23   12:05:07
Здраво Енис, ќе треба се одново да полагаш доколку поминало 1 година од кога си положил тестови
Mila10.05.23   13:29:58
A sto ke polaga odnovo?
Одговор


Mila26.02.23   16:41:33
Здраво, што подразбирате под ‘оспособување’ за полагање на Б категорија на 17 ипол години.
27.02.23   09:23:48
Здраво Мила, тоа значи дека може да почнеш да слушаш теоретска настава и да возиш часови, ама ќе полагаш кога ќе наполниш 18 години
Одговор


Stojan24.02.23   20:50:26
Zdravo. Da li ima uslovi da se zameni istecena makedonska vozacka dozvola , Jas ziveam vo Germania eden mesec a vozacka mi e istecena pred Tri meseca. Sto treba da napravime? Pozdrav
Одговор


luka20.02.23   00:49:58
kolku kW i hp e dozvoleno vozilo za pocetnik vozac B kategorija
20.02.23   12:43:55
Здраво Лука, максимум 77киловати
Одговор


Saso 14.02.23   16:39:00
Kolku vreme trae registracija na vozilo
15.02.23   08:55:21
1 година
Одговор


Olivera11.02.23   22:04:27
Da li moze da se polaga za vozacka za b kategorija vo drug grad od gradot na ziveenje na teritorija na MK
12.02.23   18:31:44
Да, доколку сте пријавени во МВР на адресата на местото на живеење најмалку 6 месеци
Одговор


Sašo07.02.23   15:26:10
Prvata vozačka dozvola mi e bez brada na slikata,dali na zamenetata dozvola da sum slikan so brada
Одговор


Niko06.02.23   17:36:39
Imam 16 godini pa za koi kategorii mozam da polagam?
Одговор


Boban06.02.23   12:13:55
Kolku cini polaganje za motor 125cc ?
Одговор


Dragan03.02.23   23:20:33
Moze li da se slusa teoretska nastava namesto licna karta so pasos a do polaganje kje mi bide izvadena.
04.02.23   15:20:18
Може, доколку имаш 18 години
Одговор


Melda 01.02.23   21:51:40
Dali moze da se polaga ispiti osven makedonski i na turski jazik
02.02.23   10:05:39
Здраво Мелда, само на македонски и албански
Одговор


Antonio29.01.23   21:35:38
Imam 14 godini dali mozam ds polagam za skuter
30.01.23   21:39:53
Zdravo Antonio, treba da imas 16 godini da polagas za M kategorija
Одговор


Mimoza09.01.23   15:08:58
Zdravo dali mozam da polagam testovi no vekje pominaja 2 godini od kako gi pominav casovite za vozenje?dali treba od novo da zapocnam na avto skola?
09.01.23   15:28:05
Здраво Мимоза, може да полагаш, ти требаат само документите од авто школа и ново лекарско, бидејќи важи 18 месеци.
Одговор


Mimoza09.01.23   15:08:58
Zdravo dali mozam da polagam testovi no vekje pominaja 2 godini od kako gi pominav casovite za vozenje?dali treba od novo da zapocnam na avto skola?
Одговор


Sase24.12.22   10:51:45
Dali za polaganneto za c polozeno testovi.poligon.prv pat se doplakalo 2 iljadi denari i zosto neli odprveb e 6500 i dokolku padnes
Одговор


Тонка17.12.22   10:19:56
Ако возачката е издадена на 17.12.2020 кога поминуваат забраните за почетници?
17.12.22   10:38:22
Ограничувањата за почетници важат 2 години од издавањето на возачката дозвола
Одговор


Alen16.12.22   14:06:43
Od koja godina e obavezno sredno obrazovanie?
Одговор


Нина13.12.22   22:43:22
Колку се максимум дозволени негативни поени при полагање на теоретскиот испит за Б категорија?
13.12.22   23:20:22
Здраво Нина, 12 негативни
Одговор


Ач10.12.22   15:35:55
Некоја за секс?
04.06.23   03:10:06
Коњ
Одговор


Радислав08.12.22   23:32:24
Здраво. Дали може возач почетник веднаш после положен возачки испит да управува со моторно возило на територијата на РМ, со издадена Потврда за приемот на барањето за издавање на ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА и со лична карта во прилог на потврдата? Ви благодарам однапред.
09.12.22   07:37:46
Не треба да ја има возачката дозвола
Одговор


Birsan Idriz05.12.22   12:52:28
Zdravo me interesira sto ke se sluci posle novata godina? Dali sega sve sto polagame sto prijavifme ke propadne? Za novata godina sve ot pocetok??? Ke treba da podnesime ili nema vrska so toa??? Vi blagodaram
05.12.22   13:42:10
Здраво, ништо не пропаѓа. Слободно продожете со полагање каде што сте застанале. Внимавајте да не поминат 12месеци од положување на тестовите тогаш пропаѓаат полагањата
Одговор


Vasko27.11.22   17:53:11
Izgubena mi e vozackata dozvola vo Germanija,kako mozam da go sredam toj problem? Inaku si odam za MK za 3 nedeli.
27.11.22   19:32:32
Најдобро да ја објавите за изгубена и да се обратите во Мвр
Одговор


nikola trpkov23.11.22   15:07:44
imam 65 godini dali mozam da polagam za a t v
23.11.22   15:24:09
Да може доколку имате лекарско
Одговор


Ceylan21.11.22   18:31:12
kolku minuti se polaga gradsko?
21.11.22   20:22:54
30 минути максимум
Одговор


Lila20.10.22   02:14:13
dali doze da se vrabotis vo makedonija bez drzavna matura
Одговор


Muzafer20.10.22   21:01:09
Do koja godina ne treba lekarsko za C kategorija, zatoa što dozvolata e so pominat rok, a ja sum 45 godišen.
20.10.22   21:27:54
Здраво, за Ц категорија мора да се извади лекарско без разлика на возраста
Одговор


михаил12.10.22   21:55:51
Здраво можете ли да ми кажете за информациски код број 220 за Б кат. И Колку кошта кај вас полагање за А кат. со веќе Б категорија. Поздрав :)
Ahnan16.10.22   15:44:46
Arifi
Одговор


Ana02.10.22   22:21:42
Lekarsko uverenie imam zemeno na 26.10.2021 Sega sakam testovi da polagam i ostanato se za vozacka. Do koga mi vazi lekarskoto? 12 meseci ili 18?
03.10.22   08:30:30
Здраво Ана, 18 месеци
Одговор


Nina02.10.22   12:22:01
Zdravo, dali moze da polagam kaj vas dokolku sum od drug grad?
02.10.22   12:30:37
Здраво Нина, кај нас може да ја направиш обуката, и теоретска и практично возење, а да полагаш во местото на живеење според личната карта
Одговор


Anastasija27.09.22   12:50:14
Здраво, Доколку ги имам завршено сите часови(во обуката вклучени) и имам положено теоретска настава и полигон,градска неколку пати полагано(не положено),може да се префрли кандидат во вашата автошкола ?
27.09.22   13:02:59
Може Анастасија
Одговор


26.09.22   14:13:53
Колку време трае лекарско уверение
26.09.22   15:07:08
18 месеци
Одговор


Ekrem25.09.22   20:09:22
Posle 60 st god Kolku se prodolzuva vozacka od B kateg. Blagodaram
26.09.22   07:31:18
На 10 години, освен доколку постои некое ограничување
Одговор


Zlatko21.09.22   23:41:59
Do koja starosna granica mozam da vadam vozacka dozvola za upravuvanje so C i D kategorija so obavezno obezbeduvanje na lekarsko uverenie ?Odnosno do kolku godini vozrast mozam da vozam so D kategorija ?
22.09.22   07:22:23
Здраво Златко, нема старосна граница. Може да возите се додека вадите лекарско уверение.
Одговор


Владимир15.09.22   15:43:50
Дали по завршена теоретска обука може да се пријават тестови за полагање, а во меѓу време да се земат часови за возење
15.09.22   16:16:55
Здраво Владимир, тестови может да се пријават по извозување на сите часови предвидени за соодветната категорија
Одговор


Ekrem14.09.22   15:52:33
Zdravo dali smeam da vozam skuter 125 cc so B kategorija plozeno 1990 g.
14.09.22   16:06:45
Здраво Екрем, со Б категорија се вози мопед до 50 кубика.
Одговор


pavle14.09.22   07:37:54
zdravo, dali podlezi pod sankcija vozenje so istecena dozvola od dvaesetina dena? pozdrav
14.09.22   10:42:03
Да, секако. Не смеете да возите со истечена возачка
Одговор


Pavle06.09.22   14:38:07
prodolzuvam vozacka dozvola i mi e izdadeno livce deka e vo proces. dali so livceto mozam nesmetano da vozam niz makedonija i Bugarija dodeka ne ja dobijam novata dozvola. pozdrav
06.09.22   15:22:53
Почитуван, најубаво да прашате во Мвр
Одговор


Jusuf03.09.22   22:06:49
Sum. Ja izhubil.licnata karta dali moze so pasos da zakazam poligin
Одговор


Бобан30.08.22   18:16:54
Дали доколку имаш забрана за Б категорија 6 месеци, можеш да возиш А категорија 50цц+ или М категорија под 50цц или пак целосно се ти е забрането?
30.08.22   18:21:15
Здраво, треба да прашате во МВР, бидејќи прашањето е деликатно. Таму најдобро ќе ви одговорат.
Одговор


Mario 23.08.22   16:39:53
Kolku kategorii mozam da polo am going ist den
23.08.22   17:09:57
Здраво Марио, нема ограничување, колку ќе пријавиш
Одговор


Раде22.08.22   15:19:06
Дали може автомобил со скопски регистарски таблички да се регистрира во друг град во Македонија!?
Одговор


Ee 03.08.22   00:14:31
Zdravo, ja izgubiv licnata karta i dali bi mozela so pasos I slika Od pasos da polagam poligon I gradska?
03.08.22   11:37:15
ќе мора да прашате о испитен центар, дали они ќе дозволат
Одговор


Marija25.07.22   21:29:52
Taze omazena vo drug grad, od pred eden mesec, smeneti licni dokumenti so nova adresa, pa sega prasanjeto mi e dali mozam da polagam za vozacka sega ili moram da cekam 6 meseci da sum zitel na segasniot grad
26.07.22   20:05:37
Здраво Марија, можете да почнете со полагање во местото на живеење наведено во личната карта без потреба од чекање
Одговор


zdravko19.07.22   22:26:49
kolku vreme se cheka od slikanje za vozachka do izdavanje na istata? po brza postapka ?
Одговор


Mario13.07.22   21:13:03
Dali posle polaganjeto na vozackiot ispit moze vednas da se vozi?
13.07.22   22:03:45
Здраво Марио, треба да ја земеш дозволата
Одговор


Daniela13.07.22   10:33:59
Zdravo sakam da prasam vo koja naselba se naoga Avto skolata
13.07.22   11:20:54
Здраво Даниела, во тафталиџе, позади Педагошка Академија
Одговор


Dejan23.06.22   23:03:38
Zdravo, koja e celokupnata cena za polaganje na A kategorija so polozena B kategorija?
Одговор


Aleksandar05.06.22   14:10:06
Imam motor od 50 kubika i 2.8 kw, sokoja kategorija e dozvoleno da upravuvam so nego i dali ke moram da go registriram sekoja godina. Motorot ne odi povrke od 45km na cas. Blagodaram.
05.06.22   20:39:10
Здраво Александар, мопед се вози со Б категорија, доколку немаш тогаш треба да полагаш за М категорија. Инаку мопедот се регистрира еднаш секоја година само се плаќа полисата за осигурување
Одговор


Ivana27.05.22   19:09:32
Dali e mozno dokolku ste uplatile vo edna avto skola i ne ste zadovolni da se prefrlite vo druga avto skola? Kakva e procedurata za prefrlanje, dali vazi toa ste ste uplatile casovi ili propagjaat parite i mora od novo da se uplati? Blagodaram :)
27.05.22   20:32:45
Здраво Ивана, може да се префрлиш во друга авто школа без никаков проблем. Треба да подигнеш документ за до сега извозните часови и лекарското уверение и да си продолжиш до каде си застанала. За плаќањето треба да се договориме со сегашната авто школа и би требало да ти ги вратат парите кои што не се искористени.
Одговор


Bojan22.05.22   01:07:22
Dali uste vazi za vozac pocetnik da ima zabrana da vozi od 23:00 do 05:00 casot? i kolku vazi?
22.05.22   10:29:09
Првите 2 години од положувањето не смее возачот да вози сам од 23 до 5 часот. Смее да вози во придружба на возач кој не е почетник, не е осудуван и има најмалку 25 години старост
Одговор


Bojan22.05.22   01:07:24
Dali uste vazi za vozac pocetnik da ima zabrana da vozi od 23:00 do 05:00 casot? i kolku vazi?
Одговор


Bojan22.05.22   01:07:24
Dali uste vazi za vozac pocetnik da ima zabrana da vozi od 23:00 do 05:00 casot? i kolku vazi?
Одговор


Angela18.05.22   17:25:25
Zdravo ..Sakam da prasam sto e potrebno za polaganje na motor do 50 cc?
19.05.22   08:37:19
Здраво Ангела, 16 години старост, лекарско уверение, прва помош, лична карта, согласност од родителите и се полагаат само тестови
Одговор


Angela18.05.22   17:25:27
Zdravo ..Sakam da prasam sto e potrebno za polaganje na motor do 50 cc?
Одговор


Dejan14.05.22   17:19:48
Здраво ме интересира дали кај нас може да се вози веспа до 125cc со В категорија
14.05.22   23:17:16
Здраво Дејан со Б категорија само до 50 кубика
Одговор


Боби09.05.22   11:12:35
Поздрав Кој дукументи се издава од авто школата кога се завршува со часовите
09.05.22   11:24:17
Здраво Боби, потврда за слушање на теоретска настава, потврда за проверка на знаење од теоретската настава и потврда за извозени часови.Овие докумнети се надополнуваат со прва помош, лекарско уверение и копија од сведителство и се пријавуваат тестови во испитен центар
Одговор


Atanas08.05.22   00:41:05
Почитувани, приметив дека прашањата врзани за моторцикли и четирицикли ги избегнувате. Ама еве ако можете кажете ми дали може со Б категорија да се управува четирицикл (АТВ). Во сообракајната во полето 38 стои ..... EG - PATNICKO а во полето Ј стои ..........L/e CHETIRICIKL Доколку може ве молам да ме насочите каде да извадам копија од регулативата дека може. Однапред Ви благодарам
Одговор


Атанас08.05.22   15:14:48
Не се мачете еве најдов. ЗАКОН ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА СООБРАЌАЈОТ НА ПАТИШТАТА Член 301 (23) Возач на кого му е издадена возачка дозвола од категоријата „Б“ може да управува и со трицикли чија јачина на мотор не поминува 15 kw, откако ќе наполни 21 година како и со четирицикли.
Одговор


Icko icko08.05.22   20:57:59
Zdravo, bi sakal da znam imam vozeno casovi pred 10 godini vo 3dna avtoskola ,sega sum vozev casovi vo dryga avto skola i sega polagam prakticen del dali bi imal nekakvi problemi za zemanje na vozacka dozvola pozz blagodaram
08.05.22   21:02:26
Нема проблем, обуката е личен избор на кандидатите
Одговор


Krstev30.04.22   08:53:52
Zdr...Dali može da se polaga za C kategorija vo drug grad.... od mestoto na ziveenje...
30.04.22   09:29:48
За било која категорија се полага според адресата во личната карта. Има опција за полагање во друг град доколку се докаже престој од најмалку 6 месеци со пријавување во Мвр
Одговор


Сада26.04.22   06:25:05
За колку време наоколу може да се вршат теоретските и практичните часови за возачка Б категорија. Значи колку дена или пак месеци?…
26.04.22   07:19:41
Здраво Сада, меѓу месец и пол до два
Одговор


Dogan24.04.22   03:55:27
Zdravo dali vo mk za b kategorija moze so avtomatik menjac da se polaga?
24.04.22   20:26:28
Може, ама возачката дозвола ќе важи само за возила со автоматски менувач
Одговор


Jusuf sadedin20.04.22   16:56:18
Vo kou zellige vazi makedonskata vozacka dozvola 91
Одговор


Jusuf sadedin20.04.22   16:57:56
Vo kou zellige vazi makedonskata vozacka dozvola 91
Одговор


20.04.22   16:59:02
Makedonska dozvola dali e priznata vo francia
Одговор


Paki17.04.22   13:36:08
Zdr, do 90cc sto e potrebno za polaganje?
Одговор


Jusuf13.04.22   17:10:38
Dali ako ne pominam Edna godina na. Poligon I gradska a ne. Prijavam test propaga see
14.04.22   13:08:35
Здраво Јусуф, ти пропаѓаат испитите ако помине една одина од положување на тестовите, ако немаш положено тестови нема што да истече, освен лекарското кое важи 18 месеци
Одговор


Васе02.04.22   20:28:24
имам поминато обука за А категорија пред 5 години,дали сеуште ми важи обуката., и дали со истите документи доколку важат смеам фа полагам со моторцикл од друга авто школа?
02.04.22   20:59:06
Здраво Васе, документите за полагање важат неограничено, значи можеш да полагаш со истите во било која авто школа
Одговор


dacho24.03.22   18:11:22
dali gi pratite vashite instruktori kako gi obucuvaat mladite vozaci da vozat golem pozdrav do SK0825BF peso 206 koj mi izece pat kaj avtokomanda
24.03.22   19:09:51
Се трудиме да ги контролираме но не е можно секогаш да успееме. Се извинуваме за непријатноста
Одговор


Emilija23.03.22   20:09:24
Zdravo sakam da prasam daliuverenieto za polozen vozacki ispit jas treba da si go zemam od ispiten centaur ili ispitniot centaur go dostavuva vo MVR
23.03.22   20:11:16
Здраво сите документи ќе ти бидат пратени во Испитен центар само треба да закажеш сликање
Emilija23.03.22   20:53:54
Vi blagodaram
ANA 05.05.22   12:25:12
Zdravo, posle kolku vreme moze da go podigneme uverenieto od ispiten centar za da mozeme da zakazeme slikanje ?
Одговор


Mila22.03.22   19:58:37
Koi delovi mozat da pocnat da se polagaat na 17 i pol godini, a za koi moa da se ceka do 18 godini?
22.03.22   20:22:52
Здраво Мила воопшто не може да се полага до 18 години само да се почне со обука на 17 години и 6 месеци
Одговор


17.03.22   18:38:46
доколку имам забрана за б а не ми одземена возачката а сакам да полагам за ц
Одговор


Vlatko16.03.22   12:31:36
Zdravo ,me interesira kolku minimum godini treba za da se zapocne so obuka za B kategorija
16.03.22   14:05:13
17 години и 6 месеци
24.03.22   18:13:50
Fala vi
Одговор


stefan15.03.22   01:16:13
dali treba vozaqka za sluter 49cc
15.03.22   08:10:09
Треба потврда за М категорија
Одговор


Dance15.03.22   14:35:12
Dali mi vazaz dukumentite za postari od 3 4 godini za testovi
16.03.22   06:50:27
Од документите за полагање само лекарското важи 18 месеци другите се со неограничена важност
Одговор


Dance15.03.22   14:35:27
Dali mi vazaz dukumentite za postari od 3 4 godini za testovi
Одговор


15.03.22   22:23:33
Одговор


Jusuf15.03.22   22:27:59
Ako. Ne polozam Edna godina poligon I gradska mora te se vratam na test ako. Ne se vratam propaga parite mora da prijabuvam test ili nemora casovi te ke mi vazat I sto dokemnti treba da ne. Mi. Ropagat casovite
Одговор


kal12.03.22   02:38:59
lekarsko uverenie kolku vreme vazi?
12.03.22   16:04:28
18 месеци
Одговор


Ina05.03.22   20:30:27
дали може да се полага на 16 години?
05.03.22   20:42:33
Здраво може да се почне со обука на 17,5 години а со полагање на 18
Одговор


Mila02.03.22   13:20:32
Zdravo, dali po noviot zakon moze da se polaga na 16 godini?
02.03.22   13:21:35
Здраво Мила, нема се уште таков закон
Одговор


Mila02.03.22   13:20:33
Zdravo, dali po noviot zakon moze da se polaga na 16 godini?
Одговор


Mila02.03.22   13:20:33
Zdravo, dali po noviot zakon moze da se polaga na 16 godini?
Одговор


Елена24.02.22   21:54:05
Здраво, Колку би чинело сè вкупно за полагање Б категорија? Благодарам.
24.02.22   22:05:17
Здраво Елена, обуката теоретска и практична чини 19.500, лекарското 1200, прва помош 1500, тестови 2600 и полигон и градска по 2100
Одговор


Жељко Регода21.02.22   10:13:24
Молим Вас да ми кажете колико укупно кошта полагање возачког испита у МК, значи све комплет обука, полагање, лекарско уверење и прва помоћ. Хвала и поздрав из Београда
Одговор


Koki21.02.22   17:11:19
Kako lice so dvojno drzavjanstva (MKD I USD) I stalno zivealiste vo USD, a poseduvanje samo na vozacka dozvola za upravuvanje motorni vozila izdadena od Amerikanski organi, dali bi prekrsil clen na zakonot ako vlezam vo Makedonija so Makedonski pasos a upravuvam motorno vozilo so Amerikanska vozacka dozvola za kratok prestoj? Za podolg prestoj?
Одговор


Jusuf18.02.22   18:54:36
Polagav za casovi vo drudruga avto skola Sega panda na poligon kolata ne. Mi se dopaga moze. Li so. Druga avto skola da polagam poligon I graddska
18.02.22   19:07:41
Здраво Јусуф, може да полагаша во друга авто школа
Одговор


Aleks08.02.22   00:03:05
Дали возач почетник смее да вози надвор од границите на РМ (по специфично, во Грција и Србија)
08.02.22   08:00:35
Да , и во секоја земја важат посебни закони
Одговор


Aleks08.02.22   00:03:05
Дали возач почетник смее да вози надвор од границите на РМ (по специфично, во Грција и Србија)
Одговор


Ненад08.02.22   18:15:16
Имам забрана за ц категорија. Дали можам да управувам возила од ЦЕ категорија.
Одговор


Zivko08.02.22   20:01:35
Nemam vozacka so mi treba za potrvda do 50 c
08.02.22   20:19:46
Здраво Живко, 16 години старост, лекарско уверение, прва помош и теоретска настава
Одговор


Enes25.01.22   13:54:15
Sto se e potrebno za steknuvanje dozvola za skuter 50ccm,i od kolku godini?Fala od napred!
Одговор


20.01.22   01:06:42
So B kategorija dali treba za a1 da se polaga i poligon i gradska? i kolku kosta?
Одговор


Bobi18.01.22   01:31:02
Dali moze so stranska dozvola da se vozi gradski avtobus,ako ne kakba moznost ima
Одговор


13.01.22   21:15:45
Одговор


Pero24.12.21   12:29:51
Ako imam zabrana za upravuvanje ,vpisano na vozackata vo Mk,. Dali mozam da vozam vo Srbija.
24.12.21   12:36:07
Здраво Перо, не може да возите додека истече забраната
Одговор


Andrej18.12.21   22:39:41
Zdr bi sakal da prasam kolku casovi mi se potrebni da zemam za poligon za da go polagam uspesno?
19.12.21   07:44:06
Здраво Андреј, секој кандидат има потреба од различен број часови, треба да почнеш со подготовка и тогаш инструкторот ќе оцени колку часа ќе ти требаат
Одговор


10.12.21   14:51:55
Одговор


Safet10.12.21   14:54:21
Mene mie odzemana mojata vozacka dozvola vo italija i nemici vrakat dali Mozambico dai vagamente droga dozvola vo makedonia fala unapred
Одговор


Давид07.12.21   21:32:32
Дали може да се полага со 3 годишно средно училиште
08.12.21   08:03:43
Здраво Давид доволен е доказ за завршено основно образование за полагање
Одговор


Биљана06.12.21   14:58:38
Дали може да ми кажете колку чини обука за Б категорија
06.12.21   15:48:47
Здраво Биљана, обуката чини 19.500 денари
Одговор


Goce26.11.21   18:05:57
Zdravo sakam da prasam deka za Edna godina ako ne polozis grad znam deka se brisat testovi,prasanjeto mi e Dali barem poligon vazi
26.11.21   18:22:18
Ако помине една година од тестови не важат ниту тестовите ниту полигонот
Одговор


Vane25.11.21   16:43:00
Sakam da prasam dali mozam da polagam za skuter 50cc na 14 godini
26.11.21   12:59:09
Здраво Ване, со 16 години
Одговор


Vane25.11.21   16:43:34
Sakam da prasam dali mozam da polagam za skuter 50cc na 14 godini
Одговор


Vane25.11.21   16:44:01
Sakam da prasam dali mozam da polagam za skuter 50cc na 14 godini Za potvrda
Одговор


Marija24.11.21   17:24:47
Sakam da prasam dali mozam da odam vo drug grad vo drzavava bez napraveni 2 godini od vozackata?
24.11.21   20:39:05
Може
Одговор


Stef23.11.21   16:24:37
Zdravo, koga najrano moze da se zapocne so testovi za AM kategorija?
23.11.21   16:35:03
Здраво Стеф, од 16 г
Одговор


Stefan18.11.21   21:06:02
Kolku casa se slusa za prva pomos?
Одговор


Goce16.11.21   16:08:09
Zdravo koku e vremetraenjeto na lekarskoto uverenie,ili za kolku vreme treba da polozis se inaku se se briselo,Fala odnapred
16.11.21   16:15:21
Здраво Гоце лекарското важи 18 месеци, а за една година од положување на тестови треба да положиш град инаку ќе истечат тестовите
Одговор


Љупче08.11.21   14:24:50
Zdravo sakam da prasam dali zabranata za polaganje se prodolzuva dokolku te fatat da vozis povekje od dozvolenoto i si platis kazna za istoto a prethodno si imal zabrana od 6 meseci za da ne polagas? Dali voopsto e vozmozno da ti ja prodolzat zabranata a policijata ne pobarala vozacka dozvola samo ti pisala kazna si ja platil na lice mesto
08.11.21   14:38:05
Здраво Љупче, тоа е одлука на судот, зависи дали полицијата доставила пријава до нив
Одговор


marjan angeleski05.11.21   09:20:46
vo koi zemji se vozi motor so ,,B,,kategorija do 125 cc,zosto ovaj zakon ne vazi i kaj nas
Одговор


Mihaol16.10.21   22:49:55
Koga makedonija stana nezavisna demokratska drzava
Одговор


Pavel12.10.21   01:07:40
Dali moze da polagam vo drug grad za vozacka dozvola zivealiste na licna karta mi e vo gostivar a zivejam vo tetovo ili trrba da se odjavam od gostivar da se prijavam vo tetovo xa nova licna karta da izvadam zosto mi imaat kazano ako se prefrlam so zivejaliste vo tetovo trrbalo 6 meseci da pominat pa posle da polagam dali moze da mi objasnite
12.10.21   08:11:23
Здраво Павел, можеш да полагаш во местото на живеење според личната карта, без разлика колку долго живееш во тој град
Одговор


Gordijan01.10.21   19:28:12
Za atv ili cetiricikl dali vi treba posebna vozacka dozvola ili mozi so istat za kola?
Одговор


Martina26.09.21   23:50:52
zdravo sakam da prasham kade treba da se odnese vozachkata dozvola (imam zabrana od 3meseci) i dali mozhe jas koga sakam da ja odnesam ili treba da chekam povtorno od sud?
Одговор


…..24.09.21   22:54:40
Na 18g za kolku kubici motor mozam da polagam?
25.09.21   08:25:48
500 кубика
Одговор


Kiro20.09.21   15:59:55
Zdravo Izrecena mi e zabrana za upravuvanje vozilo vo rok od 3meseci.sto ako ne ja odnesam vozackata vo policija
Одговор


Kiko16.09.21   15:41:13
Kolku cini casovi za B kategorija + lekarsko i teoretski del?
16.09.21   17:02:13
Здраво, -лекарското уверение чини 1200 денари, -обуката (теоретска настава и практична обука) 19.300, доколку ја платите во целост сумата лекарското уверение ќе го добиете од нас, во спротивно може сумата да се плати на рати со договор со аво школата -прва помош 1500 -тестови 2600, во испитен центар -полигон 2100 во испитен центар -град 2100 во испитен центар -влез на полигон 150 денари -возило за полагање тестови и полигон 700 ден.
Одговор


Томе08.09.21   02:45:37
Здраво, имам положено пред 8 години, но после тоа заминав во странство и не отидов до автошколата да ми дадат уверение за положен испит, дали сега можам да го земам уверението и да се сликам за возачка или мора се од почеток? Фала.
08.09.21   12:28:07
Може да продолжите со постапката. Документите за положен положен испит по службена должност се плаќаат во Мвр
Одговор


Violeta07.09.21   19:35:22
Od kade da se izvadi potvrda deka imas polozeno pred 30 godini. Mi treba kako dokaz za vo stranstvo.
Одговор


Haris28.08.21   00:33:32
Zdravo. Dali mozam so makedonska vozacka dozvola da vozam vozilo vo Albanija sto ne e na moe ime? Vi blagodaram.
Одговор


Sasho22.08.21   14:57:43
Zdravo. Pred izvesen period poradi 100+ negativni poeni mi ja zemaa B kategorija gorija. Moeto prasanje e dali treba povtorno da pominam obuka za B vo avtoskola?
23.08.21   08:24:26
Здраво Сашо, треба само да полагаш тестови, полигон и град, не треба да зимаш часови доколку немаш потреба
Одговор


Ari09.08.21   02:24:28
zdravo motor 49 kubika treba nekoja vozacka potvrda da izvadam i kolku kosta ?
Одговор


Novko Boskovski06.08.21   18:10:13
Po noviot zakon so kolku god e dozvoleno polaganje za potvrda za upravuvanje na motor do 50 smkub
Одговор


Ivana28.07.21   20:06:20
Zdravo, dokolku casovite se izvozeni vo eden grad I prva pomos isto taka, dali treba povtorno da se polaga prva pomos ako se polaga vo drug grad spored licna karta ili vazi istoto?
28.07.21   21:02:18
Не треба да се полага повторно, првата помош е иста и ја признаваат во сите градови
29.07.21   10:18:11
Mi kazaa deka zakonot bil smenet vo dekemvri, dali ste zapoznaeni vie so toa, blagodaram
Одговор


Ana22.07.21   18:59:14
Zdravo, ako lekarskoto e izvadeno vo Eden grad so adresa vo toj grad, dali treba istoto da se koregira dokolku se polaga vo drug grad spored licna karta kako sto nalaga zakonot. Blagodaram
22.07.21   19:38:27
Здраво Ана, не треба да се корегира, само што мора да се полага според лична карта
Одговор


Билјана05.07.21   14:05:48
Здраво, дали може да се користи мотор до 50цц доколку има забрана за возење за Б категорија?
Одговор


Stefani05.07.21   00:10:24
Zdravo, lekarskoto uverenie I casovite se zavrseni vo Kocani, prasanjeto mi e dali moze da polagam vo drug grad, ili pak so dokaz od raboten odnos podolg od 6 meseci bez promena na adresa na licna karta da se polaga vo isyiot grad, vo ovoj slucaj Kocani. Blagodaram
05.07.21   08:19:28
Здраво Стефани, единствен услов за полагање е местото на живеење според личната карта. Обуката може да се врши било кафе, но се полага само во местото наведено во личната карта
Одговор


Vladymir29.06.21   13:29:56
Kolku cini polaganje 5 ti pat gradska voznja ? Blagodaram
Одговор


Алкс09.06.21   15:51:57
После положениот возачки испит, од каде се зема потврдата за положен испит??
09.06.21   22:20:06
Здраво, потврда не се зема. Се оди директно во Мвр за сликање. Сите документи ќе бидат испратени таму.
Одговор


Дејан19.05.21   09:38:20
Здраво, сакам да прашам дали може со Б категорија да возам скутер со три ткала од 155 кубика не надминува повеќе од 14 кс
19.05.21   12:36:07
Здраво Дејан, со Б категорија можеш да возиш скутер до 50 кубика
Одговор


Marina15.05.21   20:17:32
Zdr sakam da prasam testovi i poligon od prva se gradska pagam sea po 3 pat ke polagam da napomenam zimam casoi po 2 pred polaganje gradska i super vozam no stom mi se kaci komisija jas si placam tivko i praam greski od trema strav....kako da go smiram stravot od komisijata vaka nikogas nema da polozam veke pagam vo nekoja si depresija sto da praam
Одговор


Nade08.05.21   13:22:46
Здраво, каде можам да најдам урнек-согласност од родители за земање часови за малолетен кандидат? Благодарам
Одговор


crazy06.05.21   12:36:21
dali moze so nasata licna karta drug dani prijavi ispit za grad
Одговор


Miro05.05.21   00:43:07
Koga najrano mozat da se zmeat casovi za A1 i B kategorija, i dali uste vazi toa za odlicnite?
05.05.21   09:28:30
Здраво Миро, часови можат да се земет на 17 ипол години за Б категорија, со лична карта и согласност од родителите. Успехот не е важен
Одговор


Филип22.03.21   11:46:16
Здраво, извозив часови, но ме фати полиција и ме казни, исто така казната ја платив. На налого не пишуваше никаква забрана. Е сега прашањето ми е дали ќе ми забрана 2години за полагање?
22.03.21   13:56:54
не можат да ти забранат да полагаш, може откако да положиш да ти ја активираат забраната
Одговор


Симона15.03.21   04:14:40
Зздраво, имам возено часови 2016 и полагано прва помош и тестови,поради сплет на околности оинатаѓу не продолжив со полагање. Ме занима дали сега сакам да полагам ми пропаѓаат часовите што сум ги возила и првапомош сертификатот или можам да земам уште неколку часа и да продолжам со полагање секако со ново лекарско уверение? Фала
15.03.21   16:11:57
Здраво Симона, часовите важат неограничено, исто така и првата помош. Со тие документи и ново лекарско може да почнеш со полагање на тестовите или со возење во зависност од тоа како ти одговара. Поздрав
Одговор


Матеј01.03.21   15:10:09
Здраво, сакам да прашам дали ако имам положено за М категорија, дали ќе треба пак да ја полагам теоретската за Б категорија поради тоа што се исти прашањата? Благодарам однапред
01.03.21   15:36:09
Здраво Матеј, треба да пола тестови повторно бидејќи за Б категорија има повеќе прашања од 1 до 636
Одговор


zdravo za kollku meseci mozhesh da go zemesh vozaqkata23.02.21   18:35:48
Altin
23.02.21   20:00:40
Здраво Алтин, околу 3 месеци, но сепак зависи од многу работи и не може да се каже колку точно време треба
Одговор


Христијан07.02.21   15:57:22
Здраво сакам да прашам кога ќе положам А категорија дали автоматски ќе добијам и А1 категорија. Односно дали ќе имам право со А категорија да управувам мотор со помала зафатнина. Ви благодарам многу.
08.02.21   11:57:09
Здраво Христијан, да кога ќе положиш А категорија ќе можеш да возиш и А1 и А2 и М категорија, односно сите помали категории
Одговор


Dario26.01.21   13:08:38
Sakam da prasam na kolku godini moze da zemes potvrda ili dozvola za motor do 50 kubika
26.01.21   14:01:01
здраво Дарио, на 16 години
Одговор


тоше23.01.21   02:04:24
zdravo sakam da prasam edno prasajne dali do kolku izvadis lekarsko vo eden grad i casovite gi vozis vo toj grad a posle testot poligonot i gradskata da gi polafgas vo drug grad dai e toa dozvoleno na primer casovite gi vozis vo kicevo a polagas testovi poligon i gradska vo prilep so lekarsko od kicevo
23.01.21   09:49:22
здраво Тоше, часовите може да ги земаш каде сакаш ама испитите мора да ги полагаш во местото на живеење наведено во личната карта.
Одговор


тоше23.01.21   13:03:05
a sto do kolku nema vo toa gradce ispiten centar za polagajne od kade sto se vodam po mesto na ziivejne vo l karta?
Одговор


Арти22.01.21   22:45:33
Здраво, јас имам 17 години и 7 месеци но не можам да ја извадам личната карта татко ми е во странство дали може да почнам со обука без лична карта?
23.01.21   09:50:18
здраво Арти, не може да почнеш со обука без лична карта. Може кога ќе наполниш 18 години
Одговор


Melisa21.01.21   09:17:16
Здраво, сакав да прашам дали моѓам да аплицирам за возачка од 17 години?
21.01.21   10:05:18
Здраво Мелиса, може да почнеш со обука на 17 години и 6 месеци
Одговор


Катерина19.01.21   20:19:18
Здраво. Дали за да се сликам за возачка дозвола (по прв пат) потребно е да однесам во МВР и уверение за положен возачки испит? Или си ги имаат таму податоците дека сум положила?
20.01.21   14:23:55
Здраво, сите документи се пратени во мвр
Одговор


Фросина18.01.21   11:52:56
Здраво. Сакам да прашам дали смеам да управувам со возило доколку имам документ дека возачката ми е во изработка?
Одговор


Miki18.01.21   01:05:25
Ako mi projde lekarskoto dodeka polagam gradska ( me imaat butnato ednas i mi istekuva vo februari posto go izbvadiv pred skoro godina ipol) i ako ne polozam do togas i vadam novo, dali treba pak da gi zimam casovite teoretska ili prakticnite casoiv?
18.01.21   08:39:36
Здраво Мики, ќе треба само ново лекарско, часовите немаат временско ограничување
Одговор


Gjorgji09.01.21   10:24:17
So noviot zakon za bezbednos vo soobrakajot dali e dozvoleno da se upravuva motorno vozilo ako vozacot ima 85godini i gi pomine lekarskite pregledi?
09.01.21   12:00:28
Да, дозволено е. Горна старосна граница не постои. Се додека возачот има лекарско уверение дозволата може да се продолжува без разлика на возраста
Одговор


Dare_281121.12.20   16:16:00
Со Колку Години Може Да Се Вози Мотор Од 125 Кубици
Одговор


Симона04.12.20   16:45:46
Дали смеам да возам низ град со документи дека имам положено за категорија Б или мора да чекам 10 работни дена за возачкта дозвола?
04.12.20   21:50:53
Здраво, мора да ја земеш дозволата
Одговор


peco01.12.20   12:38:59
starosna granica za lekarsko uverenije za prodolzuvanje vozacka dozvola
01.12.20   13:09:42
Со навршени 70 години старост ви треба лекарско уверение за да ја продолжите возачката
Одговор


Valmir01.12.20   23:21:35
So makedosnka vozacka koga moze da se vozi 3000 kubici
Одговор


Valmir01.12.20   23:22:09
So makedosnka vozacka koga moze da se vozi 3000 kubici
Одговор


Dare30.11.20   22:09:45
Со Колку Години Може Да Се Вози Мотор Од 750 Кубици.
01.12.20   08:28:54
Здраво даре, со 24 години
Одговор


Kristijan27.11.20   03:38:42
Zdravo , kolku cini celata obuka za A kategorija i na kolku godini mozem da pocnuvam so obukata !
27.11.20   10:25:46
Здраво Кристијан, обуката за А категорија чини 15.000 и можеш да се обучаваш на 24 години
Одговор


Mile14.11.20   17:30:45
Ako imam zabrana za upravuvanje na vozilo so B kategorija, Dali e potrebno A kategorija za upravuvanje motor od 50-125cc?
15.11.20   14:33:21
Да, сите категории се засебни. Со Б секако не може да се вози мотор
Одговор


Mile14.11.20   17:30:46
Ako imam zabrana za upravuvanje na vozilo so B kategorija, Dali e potrebno A kategorija za upravuvanje motor od 50-125cc?
Одговор


14.11.20   17:25:25
Ako imam zabrana za upravuvanje vozilo
Одговор


06.11.20   10:41:44
Здраво петар, со 16 години
Одговор


Petar06.11.20   09:28:39
da li moze da se vozi motor do 50cm/3 na 14 godini
Одговор


Andrej03.11.20   23:20:21
Zdravo, me interesira dali zabranata za pocetnik vozac sto trae 2 godini, vazi od kako si polozil ili pak od koga ti e podignata vozackata dozvola?
04.11.20   16:44:47
Здраво Андреј, од датумот пишан во дозволата
Одговор


Daris27.10.20   02:54:49
Zdravo me interesira dali ZAKONSKI mora da se polaga so napolneti 18 godini ili pak moze i so 17 ipol?
27.10.20   09:16:11
Може да почнеш да се обучаваш со 17.5, ама за полагање мора да имаш полни 18 години
Одговор


сара20.10.20   01:43:13
Дали може да се полага во град на кој не си жител или мора задолжително да се промени личната карта?
20.10.20   08:39:40
Здраво Сара, мора да се полага во градот кој се води во личната карта како место на живеење
Одговор


Martin10.10.20   23:02:58
Dali vozac pocetnik moze da iskoci na avtopat pred pominati 2 godini
11.10.20   21:04:55
Здраво Мартин, може со максимална брзина од 110км
Одговор


Blagica04.10.20   11:58:39
Zdr me interesira edno prasanje treba da polagam poligon no slaba sum so racnata i edno ne mi e jasno koga ke polagam kako mozam da bidam sigurna deka kolata e zakocena bidejki ako probam a ako se vrati kolata avtomatski pagam pa bi pobarala pomos dali ima nekoj trik ili nekoj znak sto dava kolata za da znam so sigurnost deka e zakocena vi blagodaram na odgovorot
Одговор


04.10.20   15:14:09
Здраво Благица, ќе ја пропуштиш малку кочницата и ако се враќа повторно закочи и затегнија повеќе. Комисијата нема да прави проблем додека не ја закочиш. Од тука почнува да се оценува вежбата
Одговор


Ana01.10.20   12:11:24
Zdr me interesira za da polagam so vasata avto skola poligon i gradska sto dokumenti treba da dostavam i kolku e iznajmuvanje za polaganje na vozilo i dali vasata avto skola ima pomali koli za polaganje vi blagodaram
01.10.20   17:57:34
здраво Ана, од документи треба да донесеш копија од лекарското и од потврдата за извозени часови. изнајмување возило е 700 денари
Одговор


Филип 30.09.20   01:42:26
Здраво, дали завршената практична обука има рок на важност како што има лекарското уверение?
30.09.20   07:49:57
Здраво Филип, извозените часови немаат рок на важност
Одговор


Кристијан25.09.20   13:01:12
Здраво, сакам да прашам колку негативни се дозволени на полигон?
25.09.20   15:32:32
Здраво Кристијан, 51 негативни поени
Одговор


Марко25.09.20   20:19:35
дали може од 16 години да положие?
30.09.20   07:50:56
Здраво Марко, може да се почне со обука на 17ипол години, ама не може да се почне со полагање пред 18 години
Одговор


Violeta Mitkovska Velickovska13.09.20   16:38:35
Ve molam za informacija kolku cini 5-10 casa za B kategorija, jas imam vozacka, no 10 godini ne vozam i ja imam izgubena rutinata?
14.09.20   07:26:49
Здраво Виолета, два часа возење во траење од 90 минути чини 1000 ден. Ние работиме со случај како Вашиот, така да нема никаков проблем ако се одлучите тука сме. Поздрав
Одговор


Дамјан10.09.20   15:04:13
Здраво,јас имам 16 години,ме интересира што све е потребно за да се положи за 50кубика и колку е цената вкупно?
Одговор


Сара08.09.20   13:20:55
Здраво. Имам 17 ипол години и сакам да почнам со обука. Па сакам да прашам, што се прави сега на 17.5год, а кога ќе наполнам 18 што се полага?
08.09.20   19:08:02
Здраво Сара, со 17 ипол години може да се обучаваш, ама мора да наполниш 18 години за да почнеш со полагање. Значи сега може да почнеш со теоретска и практична обука
Одговор


Ana05.09.20   00:39:44
Zdravo me interesira jas poloziv testovi sega treba da polagam poligon i gratska kolku ima vreme da polozam i ako vo toj peripd ne polozam dali gi gubam lekarskoto casovite i testovite vi blagodaram
05.09.20   08:21:22
Здраво Ана, имаш рок од една година од положување на тестовите да положиш градска. Лекарското важи 18 месеци, другите документи не ја губат важноста
Одговор


Markooo31.08.20   04:37:51
Zdravo dali moze nekako da se vozi 600cc motor pred napolneti 24 godini i kako bi mozelo toa?
31.08.20   13:37:26
Здраво Марко, нема никаква опција да се полага за А категорија пред 24 години.
Одговор


Aleksandar30.08.20   14:31:27
Zdravo Na kolku godini mozam da polagam za motor do 50cc?
31.08.20   13:37:48
Здраво Александа,р М категорија се полага со 16 години.
Одговор


Igor30.08.20   16:25:05
Zdravo, koj izdava, uverenie za polozen vozacki ispit i od kade moze da se zeme?
31.08.20   13:38:09
Здраво Игор, уверение за положен испит издава испитниот центар.
Одговор


Trajan29.08.20   14:25:18
Na kolku godini moze da se polaga za motor od 125kubika
Одговор


Dragi20.08.20   13:06:04
zdravo, gi imam kategoriite B,BE,C,C1,CE,C1E i sakam da polagam za motor. Ne znam kako ide sega dali mora prvin da se polaga za A1 pa za A kategorija ili .... ?
20.08.20   20:26:29
Здраво Драги, можеш да полагаш директно за А категорија ако имаш 24 години. Се полага со мотор со 600 кубика. Добиваш дозавола за А категорија и со тоа можеш да возиш било кој мотор. Ако положиш за А1 се ограничуваш со кубикажата, затоа е подобро директно за А. За подетални информации може да се чуеме на 070 279-208
Одговор


Versace16.08.20   00:24:36
Dali moze da se izvadi potvrda za M kategorija so polozheni testovi od B kategorija?
16.08.20   16:47:48
Не, секоја категорија е посебно
Одговор


Petar16.08.20   14:08:53
Dali moze da se izvadi potvrda za M kategorija so polozheni testovi od B kategorija?
Одговор


Martin15.08.20   17:15:23
Kakov dokument treba da imam za da mozham da vozam motor 50cc bez problemi so policija?
15.08.20   17:32:58
Здраво Мартин, ти треба возачка за Б категорија или потврда за М категорија. Ако немаш Б може да полагаш за М со 16 години
Одговор


Bilal09.08.20   03:59:17
Zdravo nemam osnovno obrazovanie do sesto oodelenie imam dali mozam da polagam
09.08.20   09:46:54
Здраво Билал. Мора да имаш доказ за завршено основно образование
Одговор


Deki 09.08.20   08:12:02
Dali so b kategorija moze da se vozi motor od 110 cc
Одговор


Bilal09.08.20   15:01:32
No imam 23 godini kako mozam da si pravam osnovno obrazovanie
Одговор


01.08.20   22:35:18
dali izleze denovive zakon za vozenje motor do125ccm so B vozacka?
03.08.20   14:31:07
Здраво, нема таков закон
Одговор


20.07.20   13:21:26
Kako mozam da proveram koja godina sum polozil za vozacka dozvola
20.07.20   23:21:02
Здраво, на задната страна од возачката пишува кога е положена секоја категорија
Одговор


David16.07.20   18:43:22
Dali mozham da polagam za motor na 14 godini 45cc
17.07.20   10:12:23
На 16 години
Одговор


Darko12.07.20   01:02:21
So kolku godini mozam da polagam za motor 162cc?
Одговор


Dejan10.07.20   22:24:13
Zdravo pocituvani.Nemam nikakva dozvola no kupiv skuter 50cc,pa me interesira sto se treba za dozvola za skuterot,odnosno dali se vozi[polaga]gradska,testovi i clicno i kolku e cenata.Vi blagodaram.
12.07.20   08:34:16
Здраво Дејан, се полага за потврда за М категорија. Трошоците се лекарско 1200, теоретска настава 3000 и полагање на тестовите 2600. Други испити нема
Одговор


David 26.06.20   00:16:27
Zdravo sakam da znam dali na 16 godini imam pravo da polozam za motor od 125cc
26.06.20   14:36:01
На 16 години може да полагаш за мотор од 50 кубика
Одговор


Ana20.06.20   01:49:39
Pak jas :)Prashanjeto mi beshe, dali mora da chekash da pomine edna nedela za da se prijavish, pa bi polagal duri slednata, toa bi bilo preku edna nedela od prvoto polaganje ili moze vednash da polagash za edna nedela? Vi blagodaram odnapred
20.06.20   07:24:45
Може да пријавиш тест еден ден по паѓањето
Одговор


Ana19.06.20   14:10:09
Zdravo, me interesira, koga ke se padne na teoretski del za B kategorija, posle kolku vreme moze pak da polagash...dali ima nekakvo pravilo? Blagodaram, pozdrav
19.06.20   22:15:37
Здраво Ана, за една недела
Одговор


Marijana18.06.20   14:46:18
Kolku cini casovi za B kategorija + lekarsko i teoretski del
18.06.20   15:11:17
Здраво Маријана, теоретска настава и часовите возење чинат 19.300 а лекарското 1200, прва помош 1200, испитите околу 7000
Одговор


Matej17.06.20   12:23:57
Na kolku godini se polaga za 49cc motor
17.06.20   16:59:36
16 години
Одговор


mitre15.06.20   22:06:14
imam 72 godini,dali treba lekarsko uverenie za prodolzuvanje na vozackata dozvola
16.06.20   09:09:22
Добар ден, да треба да извадите лекарско за да ја продолжите возачката
Одговор


Miki13.06.20   14:14:01
A kolku e cenata za registriranje za 50cc ?
Одговор


Miki11.06.20   22:04:56
Znam deka ne e vasa rabota ama sakav da ve prasam kolku od prilika se registrirat skuterite do 50cc ! Fala od napred!
12.06.20   10:35:41
Здраво Мики, се регистрираат еднашка.
12.06.20   11:27:05
осигурувањето се плаќа секоја година оклу 800 денари чини
Одговор


илчо10.06.20   23:12:55
На 16 години можам да полагам за А1 категорија. Дали на 18 автоматски ќе добијам А2, а на 23 год, А категорија или ќе морам нешто да полагам ? поздрав
11.06.20   09:11:57
Здраво Илчо, за секоја категорија/поткатегорија се полага посебно
Одговор


Kiko08.06.20   15:21:06
Kolku casa se vozat za B kategorija?
08.06.20   16:40:15
Здраво Кико, 36 часа возење за Б категорија
Одговор


Gjurgjica07.06.20   16:52:20
Imam 44 godini bi sakala da prasam koi dokumenti mi se potrebni za polaganje
07.06.20   18:06:00
Здраво Ѓурѓица, за полагање треба лекарско уверение, прва помош, сведителство за завршено основно образование, венчаница доколку е сменето презимето и две потврди од авто школата кои се издаваат кога ќе заврши обуката
Одговор


Marko02.06.20   00:01:01
Dali smeam so A2 kategorija da vozam honda cmx 500 “Rebel”
Одговор


01.06.20   11:45:38
Здраво Ерлинд, до 125 кубика
Одговор


Miki01.06.20   12:58:06
Dali ima vo A kategorija zabrana kako vo B kategorija posle dve godini da mozam da vozam kola povekje od 77 kw
01.06.20   20:17:41
Здраво Мики, во секоја категорија си почетник првите две години
Одговор


Erlind31.05.20   21:51:18
Do kolku kubika mozem da vozam so A2 kategorija?
Одговор


петар22.05.20   18:34:41
Здраво, дали за да почнам со часови со 17.5 години треба да се извади согласност од двајцата родители и ако да каде се вади согласноста
23.05.20   08:54:32
здраво петар, да треба согласност и лична карта за да почнеш со часови. Согласноста можам да ти ја пратам на маил или да ја подигнеш од авто школа
Одговор


Виктор18.05.20   13:33:34
На што треба да пазам во врска со пријавувањето на испит.. пример рокот на лекарското ? 1година или 18 месеца ? како е сега поточно? Што има друго рок ?
19.05.20   12:15:36
Здраво Виктор, лекарското трае 18 месеци, тестовите една година, тоа значи дека во рок од една година од денот кога си ги положил тестовите треба да положиш и градска. Другите документи како првата помош и потврдата за извозени часови немаат рок на важење
Одговор


Petar07.05.20   11:43:47
Dali so B moze da se vozi skuter do 125 ccm
07.05.20   17:08:09
Здраво, со Б категорија може да се вози мотор до 50 кубика
Одговор


Кристијан05.05.20   00:11:25
Колку часа се слуша теоретска настава?
05.05.20   09:00:48
Здраво, 20 часа е теоретската настава
Одговор


Kristijan29.04.20   23:08:01
Od kolku godini mozam da polagam za B kategorija?
30.04.20   08:22:13
Здраво, за Б категорија може да полагаш на 18 години, но со обука може да почнеш шест месеци пред да наполниш 18
Одговор


Leo nid17.03.20   00:58:52
Od kolku godini moze da se polaga za digita 50cc 2t.i koi se procedurite
Одговор


Leonid17.03.20   01:00:44
Od kolku godini moze da se polaga za digita 50cc 2t.i koi se procedurite
Одговор


Виктор11.03.20   03:53:33
Здраво. Сакам да ве прашам околу шпекулациите за новите измени во законот за возач-почетник и околу возачките книшки дали се сеуште задолжителни и дали е точно дека сега е потребно 3 години искуство за возач-почетник и автомобилот да не биде посилен од 110 коњски сили. Ви благодарам однапред!
11.03.20   09:15:48
Здраво Виктор, промени во Законот сеуште нема, ниту за почетниците ниту за книшките. Се што важеше до сега важи и понатаму. Значи почетник си со две години искуство и 21 година старост, колата треба да има максимум 77 киловати, што нема врска со коњажата.Поздрав
Одговор


Angela08.03.20   14:37:30
Sakav da prasam ako imam 17 ipol godini kolku vkupno casovi se toa i odkoga kje gji pominam tie casovi koga kje napolnam 18 ako polagam bez paganje za kolku vreme najbrzo kje mozam da polozam se
08.03.20   15:02:45
Здраво Ангела, се возат 36 часа. Можеш да почнеш со полагање кога ќе наполниш 18 години. ДА положиш се од прва треба околу 1 месец
Одговор


03.03.20   14:39:03
Колку часа се слуша теоретска настава?
Одговор


Andrej24.07.19   14:33:04
Dali smeam da vozam kola do 77kw so potvrda za polozen vozacki ispit bez vozacka?
13.08.19   12:12:56
не смееш да возиш додека не ја земеш возачката без разлика на киловатите
Одговор


Anastasija24.07.19   18:50:07
zosto ima 7 koli
Одговор


14.07.19   16:25:54
Kolku prasanja se na test
13.08.19   12:12:00
31
Одговор


maksim13.07.19   23:24:26
od kolku godini moze da se polozi za motori pod 49cc
14.07.19   12:24:36
Здраво Максим, со 16 години
Одговор


maksim13.07.19   23:24:27
od kolku godini moze da se polozi za motori pod 49cc
Одговор


10.07.19   03:00:37
Ok 13 negativni,od kolku prasanja?
10.07.19   09:09:57
се собираат негативните поени, секое прашање носи различни негативни
Одговор


Jovan10.07.19   16:08:50
Na kolku godini se polaga za 50cc
12.07.19   02:14:59
20
Одговор


Goksa09.07.19   05:14:43
Za B ,so kolku negativni se pagaat testovi?
09.07.19   09:10:13
Здраво, се паѓа со 13 негативни
Одговор


Душан06.07.19   11:55:55
Со а1 категорија до колку кубика можеш да возиш мотор и со а категорија
06.07.19   14:44:02
Со А1 до 125, со А 600 кубика
Одговор


Stojan05.07.19   17:40:49
Dali smeam da vozam motor 50cc ako imam polozeno samo testovi od B kategorija?
06.07.19   14:44:48
Не. Треба да имаш Б категорија
Одговор


Stefan01.07.19   07:34:37
Jas sakam da bolozam za cetri cikal a jas imam 12 god
Одговор


Jovan30.06.19   00:53:10
Имам 16год и сакам да полагам за скутер до 50кубика,кој се документи се потребни и колку би ме коштало се за да полошам?
Одговор


Stefan28.06.19   08:44:40
Koja e cenata za chasovi, polaganje i site popatni troshoci za B kategorija?
28.06.19   11:16:03
Здраво Стефан, теоретската и практичната обука чини 19.300. Лекарско и прва помош по 1200, тестови 2600 и полигон и градска по2100
Одговор


19.06.19   18:55:40
Na kolku godini moze da se polaga za motorcikal
20.06.19   09:46:26
на 24 години
Одговор


Andrej17.06.19   02:48:17
Zdravo kolku ke me fati carina za scooter 50cc ? Aprilia sr 2013 god italijanski tabli
Одговор


Андреј10.06.19   15:41:19
Дали може да се управува Скутер од 125cc со Б категорија или мора да се полага за АМ, или А1, и дали треба да се полага само Тест или мора и полигон и градска. Благодарам
10.06.19   19:18:13
Здраво Андреј, мора да полагаш за А1 категорија, со Б се вози до 50 сс
Одговор


09.06.19   18:07:03
Значи откако ке положам тестови имам една година рок за полигон и градска. Фала ви многу
10.06.19   09:09:16
Да, така е, поздрав
Одговор


08.06.19   03:44:56
Имам извозено часови и положено тестови. Уплатив јуни минатата година. Дали имам рок ограничен до кога мораам све да положам а да не ми пропадне ништо што имам до сега поминато?
08.06.19   14:44:04
Мора да положиш се една година од положување на тестовите. После една година се губи важноста
Одговор


Andrea07.06.19   17:09:09
Deneska poloZiv poligon, koga mozam da prijavam gradska?
08.06.19   14:44:35
Уште утре ☺️
Одговор


Gjoko06.06.19   09:53:47
Zdravo.Se zbori imalo nov zakon za motor do 125kubika mozelo samo so B, da se vozi,a nad toa se polagalo.Dali vistina ili spekulacija
07.06.19   08:59:34
Здраво, не е точно, со Б се вози само до 50 кубика
Одговор


Влатко06.06.19   10:19:39
Веќе имам Б категорија, сакам да дополагам за Е (Б+Е) Дали вршите обука(теоретски и практичен дел) и која е цената. Поздрав...
Одговор


05.06.19   20:02:37
Koi vozila mozat da se vozat so B kategorija
06.06.19   08:53:25
Здраво, со Б категорија се возат возила до 3500 кг., и 8 седишта
Одговор


24.05.19   00:26:28
zdravo na kolku godini se polaga za motor od 125cc?
12.07.19   02:17:59
50
Одговор


24.05.19   00:26:29
zdravo na kolku godini se polaga za motor od 125cc?
Одговор


Jovan Naumoski23.05.19   00:00:27
Imam 17 godini...Dali na 17 godini i 6 meseci moze da se polaga za kola?
27.05.19   09:00:30
Здраво Јован, на 17 ипол години можеш да почнеш со обука, а се полага со полни 18
Одговор


Mario 21.05.19   00:51:57
Zdravo sakav da prasam, dali mozam da vozam skuter 50 cc so italijanski tabli imam italijanski dokumenti i italijanska vozacka za skuter vo makedonija
21.05.19   12:47:53
Здраво Марио, можеш да возиж
Одговор


21.05.19   20:51:44
Na kolku godini se polaga za 50 kubika
Одговор


Efsem18.05.19   00:09:47
Imam 16 godini dali moze da se polaga za kola a na 18 vozackata da ja zemam?
18.05.19   09:16:18
Здраво Ефсем, не можеш да полагаш додека не направиш 18 години
Одговор


Abdurahim15.05.19   20:28:54
Dali moze da polagam za vozacka dozvola imam napolneto 16 godini
16.05.19   09:05:22
Здраво Абдурахим, законот е сменет и не можеш да полагаш додека не направиш 18 години
Одговор


Marija08.05.19   08:19:16
Dali ke moze da mi kazete kolku e cenata za polaganja prasanja poligon i gratska sekoe oddelno? Blagodaram. Pozdrav.
08.05.19   10:27:02
Здраво Марија. Тест 2600, полигон и градска по 210
08.05.19   10:27:33
Полигон и градска по2100
Одговор


Luka08.05.19   14:36:01
Dali moze da polagam za M kategorija so zavrseno 8 odd i polni 14 godini pod 50cc?
Одговор


Svetlana zlatko kuzmanovi03.05.19   22:10:42
Imam casovi izvozeno pred tri godini dali moze da polagam testovi poligon i gratsa
04.05.19   17:06:19
Да, може да полагате. Часовите временски се неограничени, лекарското важи 18 месеци
Одговор


Ivana02.05.19   12:23:33
Zdravo, sakav da prasam, koji dokumenti ti trebat za da zakazes ispit, jas go napraviv teoretski del, I poligonot, sega trebam gradska da napravim ali zaboraviv koji dokumenti mi trebat, I dali mi treba lekarskata? Ili samo licnata karta? Zatoa ato ne znam kade mi e lekarska potverduvanje, dali go imat tije ili go izgubiv, fala
02.05.19   12:32:46
здраво Ивана, за практичниот дел ти треба само лична карта, другите документи ти се во испитниот центар
Одговор


Ivan23.04.19   20:42:31
Kolku god treba da imam za da polagam za 50cc.pozz
25.04.19   08:41:29
Здраво Иван, 16 години за потврда за М категорија
Одговор


13.04.19   09:39:47
Dali so bosanska vozacka dozvola mozam da vozam kola so makedonski registarski tablici
13.04.19   14:20:26
Zdravo, da moze, samo so polnomosno od sopstvenikot
Одговор


Matej04.04.19   15:26:13
Kolku cini da zemam casovi i da polagam za 50cc?
Одговор


03.04.19   16:41:37
Dali moze so 8odd da polagAm za b katageorija
03.04.19   20:56:30
Da, moze
Одговор


03.04.19   23:16:53
Od kolku godini mozam da polagam za B kategorija?
08.04.19   11:55:37
Здраво, можеш да почнеш да полагаш со 18, а да се обучаваш со 17.5 години
Одговор


Marija22.03.19   09:53:24
Polozen ispit b kat, dodeka ja dobijam vozackata imam pravo da vozam, so potvrda ili nesto slicno? Blagodam
22.03.19   16:35:07
Postoi Uverenie za polozen ispit megjutoa ne e priznaeno od strana na policijata, taka da najdobro pocekaj da ja zemes vozackata ☺️
Одговор


19.03.19   19:35:26
Дали може да се полага на 17 години со доплата?
19.03.19   19:54:02
Zdravo, moze da se obucavas na 17 g. I 6 meseci ama mora da napolnis 18 pa da pocnes so polaganje
Одговор


19.03.19   22:57:22
Moeto zivealiste e vo kumanovo ama jas sakam da polagam vo skopje
20.03.19   09:10:35
Здраво, мора да полагаш во Куманово освен ако не ја смениш личната карта
Одговор


Matej16.03.19   22:08:11
Zdravo, kolko godini treba da imash za da polagash za motor od 50cc?
17.03.19   20:02:56
Zdravo Matej, 16 godini
matej18.03.19   22:29:02
a za soobrakjana dozvola?
Одговор


Igor12.03.19   10:57:46
Kolku prasanja se za b kategorija za polaganje
12.03.19   19:09:23
Od 1 do 636 treba da se naucat, a se pagjaat 31
Одговор


11.03.19   13:23:05
C kategorija
Одговор


11.03.19   13:23:30
C kategorija
Одговор


Dimitar10.03.19   15:39:54
Imam 15 godini i ima hamachi 125cc na kolku godini ke mozam da polozam i so koja kategorija?
11.03.19   09:34:39
Во категоријата „А1“ спаѓаат мотоцикли чија работна зафатнина на моторот не е поголема од 125 см³ и чија сила на моторот не е поголема од 11 kw и соодносoт на јачината на моторот и масата на возилото не надминува 0.1 kw/kg, како и трицикли со моќност помала од 15 kw. Потребни документи и услови: Наполнети 16 години возраст Лична карта Уверение за здравствената и психофизичката способност за управување со моторни возилa Доказ за завршено најмалку основно образование на кандидатот за возач (фотокопија заверена на нотар) Согласност од двајцата родители, законскиот застапник или старателот, заверена на нотар Потврда за извршено оспособување на кандидатот за возач (16н/ч теор. и 16 н/ч практ.) Потврда за извршено оспособување на кандидатот за возач од областа на укажување прва помош на лица повредени во сообраќајна незгода (ако не поседува друга катег.) Доказ за уплатен износ на трошоци сврзани со полагање на возачкиот испит Пријава за полагање на возачки испит
Одговор


Ivica07.03.19   15:55:04
Pozz dali mozam da vozam skuter 125cc poslab od 11kw so B kat ako na soobrakajnata pisuva 124cc
09.03.19   14:37:03
Zdravo Ivica, so B kategorija mozes da vozis moped do 50 kubika. Za se sto e nad taa kubikaza ti treba A kat
Одговор


Џиџи23.02.19   20:01:56
Zdravo vo januari 2018 pochnav da odam na teoretska nastava .. Imam polozheno testovi i poligon mi preostana gradska novikaat ako pomine rokot na lekarskoto odnovo se pochnuva se pa me interesira kolku ima rok lekarskoto? I dali navistina se pochnuva od pochetok? Blagodaram
24.02.19   11:59:54
Zdravo, lekarskoto vazi 18 meseci, ako istece vadis novo i prodolzuvas so polaganje. No testovite vazat 1 godina. Toa znaci ako pominalo edna godina od ko ga si polozil testivi ne ti vazat ni testovite ni poliginot
Одговор


Elmir 17.02.19   11:27:34
Zdravo. Me interesira jas veke imam vozeno casovi i 2 pati go nemam polozeno testot so prashanjata dali doklolku povtrono prijam za testovi ke moze ili ke treba se da e odnovo zasto pominato e veke 2 godini Vi blagodaram odnapred
18.02.19   10:19:02
здраво Елмир, треба да вадиш само ново лекарско бидејќи тоа важи 18 месеци, други ограничувања нема бидејќи немаш положено тестови
Одговор


17.02.19   21:01:49
od kolku godini moze dase polozi
18.02.19   10:20:14
Здраво, на 18 години може да се полага, а да се обучаваш на 17ги шест месеци
Одговор


17.02.19   21:01:49
od kolku godini moze dase polozi
Одговор


17.02.19   21:01:50
od kolku godini moze dase polozi
Одговор


15.02.19   18:23:10
Dali moze so c kategorija da se vozi patnicko vocilo a pritoa da ne polaga za b kategorija
18.02.19   10:21:18
Здраво, не може да возиш Б категорија со Ц
Одговор


Dejan15.02.19   23:24:24
Zdravo. Me interesira dali kako vozac pocetin mi e dozvoleno da vozam nadvor od Makedonija odnosno da izvadam megjunarodna vozacka dozvola? Pozdrav
18.02.19   10:22:39
Здраво, можеш да возиш и надвор од РМ и да извадиш меѓународна
Одговор


Kiko06.02.19   14:39:50
Kolku vreme vazhat odrzanite chasovi gradska i poligon? Dali po pominuvanje na edna godina od chasovite treba nanovo da se odrzat site chasovi gradska i poligon? Ako ne, koja e krajnata granica do koga vazhat chasovite? Blagodaram
07.02.19   09:46:57
Здраво Кико, часовите немаат ограничување. Ограничувањето важи за тестовите, односно ако помине една година од положување на тестовите испитите губат важност (тестови и полигон ако е положен)
Одговор


25.01.19   09:05:37
Здраво Марјан, можеш да почнеш да се обучаваш, ама не можеш да полагаш додека наполниш 18 г.
Одговор


Marjan24.01.19   21:43:19
Jas imam 17 godini vo Maj ke polnam 18 godin Dali mozam da polagam za vozacka dozvola
Одговор


Milica22.01.19   12:06:39
Може ли да објасните што значи тоа да се обучува на 17 а да се полага на 18?
22.01.19   13:38:11
Часовите можеш да ги земеш на 17 г и 6 месеци ама не можеш да полагаш додека не направиш 18 г
Одговор


Елена25.12.18   14:59:57
Колку чини само часови возење ?
25.12.18   15:02:49
Здраво Елена, 1 час од 45 минути чини 500 ден.
Одговор


23.12.18   16:01:41
na kolku godini se polaga
23.12.18   16:44:01
На 18 се полага, а се обучава со 17
Одговор


Сандра28.11.18   11:00:18
Имам возачка ама не сум активен возач. Сакам да земам дополнителни часови и ме интересира која би била цената. Ви благодарам
28.11.18   13:56:40
Cenata na blok casovi od eden i pol sat cini 1000 den so nase vozilo dodeka so vase vozilo cini 600 den
Одговор


Влатко27.11.18   15:57:39
Колку часови се за прва помош? Мислам 2 дена слушање? Позз
27.11.18   16:15:12
Да Влатко, прва помош се слуша два дена
Одговор


Orhan21.10.18   23:52:20
Dali moze da polagam 16 godini pun so potips na roditel i dali mozum da vozum koga su mene roditel
22.10.18   09:13:46
Здраво Орхан, можеш да почнеш да се обучаваш со 17,5 години, а да полагаш на 18
Одговор


Nikola19.09.18   21:56:15
Dali moze da polagam za B kategorija na 17 godini ? Fala vi odnapred!
19.09.18   22:12:58
Здраво Никола Можеш да се обучаваш на 17 г и 6 месеци, а да полагаш кога ке наполниш 18
Одговор


Kiko08.08.18   14:16:57
Dali moze da polozam na 17 godini za B kategorija i kolku ke cini.
08.08.18   15:54:31
Ne mozes da polagas do 18 god.
Одговор


vlatko20.07.18   05:27:50
dali cenata za polaganje e ista ako se polaga na 17 godini i 11meseci
Одговор


Марија12.07.18   11:54:29
Дали може да се полага во град на кој не си жител или мора задолжително да се промени личната карта?
Одговор


Jovan04.07.18   17:08:53
Otkako polozam za kola koja e najgolema mokjnost na kola so koja smean da upravuvam
05.07.18   14:43:58
Здраво, првите 2 години додека си возач почетник максимум 77 киловати
Одговор


NEZNAM02.07.18   17:09:46
kolku koshta za b kategorija vkupno
Одговор


Даме25.06.18   16:11:04
На колку години може да се полага?
Одговор


Јавуз Јусуф 20.06.18   22:05:22
Здраво! Јас роден во 08.06.2001!Може да полагам?
Јавуз Јусуф 21.06.18   12:57:25
Овие е нов закон?
Јавуз Јусуф 21.06.18   13:04:36
Ќе се смени овој закон?Ми треба многу возачка!
21.06.18   13:39:49
Сега за сега вака стојат работите, ако се смени законот ке те известиме инаку да, нов е законот од 16.05.2018
Јавуз Јусуф 21.06.18   13:53:21
Дозволете ми да знам,дали законот се менува! Ви благодарам за вашиот интерес...
Одговор


Kiril 08.06.18   19:17:11
Molot sin ima po;nato postapka za polaganje na vozacki ispit.ima 17 god i 6 mes.stigna do polaganje na glaven test.dali so segasnava regulativa moze da polaga
09.06.18   07:53:24
Здраво Кирил, ако е запишан до 16.05.2018 може веднаш да полага, ако е запишан после тој датум треба да чека да направи 18 години
09.06.18   07:53:26
Здраво Кирил, ако е запишан до 16.05.2018 може веднаш да полага, ако е запишан после тој датум треба да чека да направи 18 години
Одговор


Kiril08.06.18   19:18:13
od komisijata za polaganje rekoa deka terba da ceka da napolni 18 god.
Одговор


25.05.18   14:44:19
Dali na 46 godini moze da polagam za prvpat za b kategorija.
25.05.18   17:24:12
Да, секако
Одговор


Beti25.05.18   14:45:59
Dali na 46 godini moze da polagam za prvpat za B kategorija.
Одговор


Dejan23.05.18   00:35:16
Dali so B kategorija mozam da vozam cetiricikl ?
Одговор


Blagoja09.05.18   18:34:33
Dali predlovot.za vaznozt na vozacka.dozvola.do.70.god. e.stapen.na sila. Potocno dali clen 325 za zvolemuvanje na starosna granica na 70 godini e vo sila Dali izmenata na clen 326 stapi na snaga
09.05.18   18:57:51
Да,веке е на сила
Одговор


lepa brena21.04.18   10:52:20
za kolku vreme izleguva lekarskoto
21.04.18   19:46:06
За 20-30 мин
Одговор


lepa brena21.04.18   10:52:21
za kolku vreme izleguva lekarskoto
Одговор


Mile11.04.18   17:47:56
Кои се потребни документи за полагање на 17 години?
11.04.18   18:47:42
Здраво Миле Лекарско уверение, лична карта и согласност од родители
Одговор


25.03.18   10:34:12
na 17 mozi da se polaga a cenata ista e ko 18
25.03.18   14:28:39
Цената е за една третина повисока бидејки се возат 47 часа
Одговор


25.03.18   16:45:31
kolkava e cenata
Одговор


25.03.18   16:45:52
kolkava e cenata
Одговор


25.03.18   16:46:12
cenata kolkava e za 17
Одговор


igor 25.03.18   16:46:36
cenata kolkava e za 17
Одговор


23.03.18   20:18:15
na koku godini moze da se polaga
24.03.18   10:13:30
здраво, може да се полага со полни 17 години
Одговор


vlado11.03.18   22:08:54
Kolku casovi se vo teoretskiot del? Pozdrav
12.03.18   09:17:24
Здраво Владо, теоретскиот дел вклучува 20 часа, поздрав
Одговор


08.03.18   17:04:26
Koga ke pocne so rabota komisijata za polaganje
09.03.18   07:36:08
Комисијата работи постојано
Одговор


Filip07.03.18   19:38:24
Zdravo. Me interesira dali cenata za teoretskata obuka e ista za 17 i 18 godini? Od azpekt ako pocnam so teorija na 17 godini a da sakam da polagam teorija i poligon i gradska na 18. Pozdrav
07.03.18   20:19:23
Здраво Филип Цената е иста, различна е процедурата за полагање во зависност дали имаш 17 или 18 години. На 17 можеш да почнеш и со теоретска и со полагање ама се возат 47 часа и се плака 26000 денари, истата сума за полагање на 18 год е 19300
Одговор


petar01.03.18   15:18:04
cenata kolkue za 17
01.03.18   17:11:14
Здраво Петар, цената за 17 години е 25000 денари бидејки се возат 47 часа
Одговор


Dimitar01.03.18   21:03:05
So napolneti 17 godini. Dali moze da se pocne samo so teoretskiot del od obukata za dozvola na 18 godini?
01.03.18   21:16:54
So 17 godini moze da se obucavas i da polagas ti treba samo dozvola od roditeli/starateli
Одговор


Petar27.02.18   16:39:43
Dali mozi na 17 godini da se polaga ama bes potpisi ot ucilisteto i ot roditelite dali e donesen zakonot
27.02.18   20:34:24
Здраво Петар, може да се полага на 17 години со потпис од родител
Одговор


Martin24.02.18   20:50:52
Ako zemam vozacka na 17 dali ke moze da vozam kola?
25.02.18   16:06:50
Zdravo Martin Da ke mozes da vozis, javi se da se do govorime
Одговор


Efto Ristov16.02.18   19:26:00
Zdravo ke moze li da mi objasnite Kolku Nista edna vozacka dozvola od prilika i od Kolku godini moze dase pomaga ?
16.02.18   21:06:49
Здраво Ефто, обуката чини 19,300, испитите 6800 и прва помош 1200 во тие 19300 спаѓа теоретска обука, часови возење и лекарско уверение
16.02.18   21:08:15
овие цени важат за 18 години, инаку може да се полага со 17 години и тогаш обуката кошта 26000
Одговор


03.02.18   21:39:02
na kolku godini moze da se pocne da se polaga?
05.02.18   12:49:42
здраво, може да се полага со наполнети 17 години, со изјава од родител и лична карта
Одговор


G22.01.18   16:40:54
Dali moze da se prijavi ispit so stransko sveditelstvo
Одговор


Nikola07.12.17   15:23:42
Me interesira kako se dvizhat cenite za polaganje na A kategorija i dali mozhe 18 godishnik so vekje polozheno kategorija A na 16 godini ( pominati tie 2 godini kako pochetnik ) da polaga za kategorija A i do koja kubikazha ?
Одговор


Valmir14.10.16   15:23:41
Kolku koshta polaganje A kategorija kaj vas i dali moze da polaga zitel od drug grad koj prestojuva vo skopje ?
Одговор


Симона18.09.16   13:36:27
Дали е овозможено плаќање на рати?
18.09.16   14:07:56
Здраво Симона, може да се плати на рати. Јавете ми се на 078 214-294 ќе се договориме
Одговор


goran08.09.16   18:41:00
Sto se treba za polaganje A kategorija i kolku bi kostalo se?
08.09.16   18:50:17
Здраво Горан За полагање А кат. треба лекарско уверение, потоа посетување на теоретска настава, потоа практична обука 16 часа, и потоа се полага. Обуката чини 12.000 денари
Одговор


Aleksandar08.05.16   19:06:15
Кога најрано може да се полага за возачка од 'A' категорија
Одговор


Соња17.04.16   15:41:35
Колку чини комплет обука за Б категорија?
Одговор


anto19.03.16   17:05:03
dali moze so diploma od sredno licna karta i lekarsko uverenie da se zapocne polaganjeto za b kategorija
Авто Школа Тримоски07.04.16   00:55:43
Може
Одговор


Xhevad09.10.15   16:30:10
Kako mozam da polagam za D kategorija imam B kategorija?
Одговор


Давид07.09.15   03:04:19
Која е цената за полагање на 16 годишна возраст како постар малолетник?
Одговор


Aleksandra21.07.15   22:07:54
Kolku kosta za polaganje na b kategorija,mislam sve komplet?
Авто школа Тримоски27.07.15   22:13:47
Zdravo Aleksandra Izvini sto volku docna ti odgovaram, bevme na odmor. Kompletnoto polaganje cini okolu 24.000 denari. Znaci tuka vleguva teoretskata i prakticnata obuka, ispitite, lekarskoto i prvata pomos. pozdrav
Одговор


Afrim 17.06.15   16:24:41
Dali treba vozacka dozvola za skuter 150 kubika.
Авто школа Тримоски02.07.15   18:24:47
Здраво Африм. Треба возачка за А категорија.
Одговор


ana15.06.15   12:50:31
zdravo me interesira dali moze da se zemat dopolnitelni casevi i koja cena se ?
Авто школа Тримоски02.07.15   18:23:59
Здраво Ана. Два дополнителни часа, односно 90 минути, чинат 900 денари со наше возило.
Одговор


Ели14.05.15   15:19:35
На која локација се наоѓате?
Авто школа Тримоски14.05.15   15:23:46
Здраво Ели, се наоѓаме во тафталиџе, во зградите помеѓу Веро и Педагошка Академија.
Одговор


Bojan12.05.15   11:35:04
Dali imate obuka za A kategorija?
Авто школа Тримоски12.05.15   11:55:49
Здраво Бојан, имаме обука за А категорија со MOTOCIKL TRUVA.
20.08.23   18:52:26
Одговор